Toplam yorum: 2035098
Bu ayki yorum: 25326

E-Dergi

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

16.09.2019

Masalsı dünyası ve anlatımı nedeni ile çocuklar için tavsiye edilen ancak yetişkinlerin dahi hikmetini zor anlayabileceği güzel, akıcı bir kitap. Özellikle kitapta kullanılan metaforlar dikkat çekici. Örneğin, küçük prensin dünyaya varmadan önce gezgin olarak uğramış olduğu 6 gezegen benim açımdan her insanın kendisine ait dünyasını betimlemekte. Gezegenlerin yalnızca bir insanın yaşayabileceği kadar küçük oluşu, içinde yaşayan başka kimsenin olmaması, insanın kendi dünyasının küçüklüğüne ve yalnızlığına derin bir gönderme gibiydi. Kral, kendini beğenmiş, sarhoş, rakamlarla uğraşan ciddi adam, fener yakıp söndüren işkolik ve coğrafyacı. Hepsi de yalnızca üzerinde kendilerinin yaşadığı ve bir başkasının yaşaması çok güç olan küçücük gezegenlerde yaşamaktadır. Bu açıdan gezegenler bu insanların kendilerine ait dünyalarını yani yaşantılarını sembolize etmektedir.
Aslında hepimizin hayatı aynen kitaptaki gibi üzerinde yaşadığımız küçücük bir gezegen. Onun üzerinde yalnızca bize (bizim hayatımıza) ait olan şeyler var ve başka bir şey sığmayacak kadar küçük. Ancak içerisine gerçek bir kaç dost ya da sevdiğimiz birkaç şeyi sığdırabileceğimiz kadar yer var. Zaten gerçek bir dost bulmanın ne kadar zor olduğunu da küçük prensle birlikte yaptığımız yolculukta bir kez daha öğreniyoruz. Yolculuk ettiğimiz gezegenlerin sahiplerinin yalnız olması da belki de bu kimselerin gerçek bir dosta sahip olmadıklarını bize anlatmaya çalışmakta.
Binlerce gülün olduğu kocaman bir bahçeye sahip olmaktansa, sevdiğin ve değer verdiğin tek bir güle sahip olmak. Belki çevrende senin için anlam ifade etmeyen onlarca insan olmasındansa, hayatında yalnızca gerçek bir dosta, gerçek bir sevgiye sahip olmanın çok çok daha önemli olduğunu hatırlatıyor. Özellikle tilkinin küçük prense gerçekleri görmesi ve anlaması için yapmış olduğu bilgelik, insanın hayatı öğrenmek ve hakikatleri kavramak için olan aydınlanma ihtiyacına karşılık geliyor. Tabi bunları yalnızca benim düşüncelerim ya da çıkarımlarım. Belki kitapta anlatılanların bahsetmiş olduğum şeylerle hiç alakası olmayabilir. Ancak kitabın değerli oluşu buradan kaynaklanıyor. Temel bir hikâyenin, masalın üzerinde herkesin kendisine göre yorum yapabileceği ve dersler çıkarabileceği öğretiler var. Sadece çocuklara değil yetişkinlere de okutulması gereken bir kitaptır. Okuyun, okutun.
01.11.2019

yazarın kitabını ilk defa aldım. Almaz olaydım. Tam ergenlerin okuyacağı bir kitap hiç beğenmedim. On sayfa zor okudum sanırım devam edemeyeceğim. Sosyal medyada karşımızda çıkan cümlelere dolu OLMAMIŞ
03.08.2014

hikaye oldukça etkileyici. fakat özellikle ilk 200 sayfa yoğun olmak üzere dilbilgisi hatalarıyla dolu. 45. baskısını aldım. bunca sene nasıl fark edilmemiş olabilir? hikayeyi gerçekten merak etmeseydim bu kadar yanlışı okumaya devam etmezdim.
02.11.2009

Bu kadar çok gündemde olması nedeniyle okumamak için direndiğim ama okurken bitecek diye, son sayfaya geldiğimde de bitti diye üzüldüğüm tek kitap. Olay, zaman, mekan ve kişiler arasındaki geçişler anlatımdaki akıcılıkla birleşince sanki kitap okuyor gibi değil de film izliyor gibi hissediyorsunuz.
27.03.2019

Türkiye gerçeklerinden fersah fersah uzak orta ve alt sınıfa hitap etmeyen bir kitap maddi ve kültürel seviyesi çok yüksek insanlar okusun diye yazılmış “Barselona’yı gez İtalya’da yaşa Fransa’daki cafe de otur 3-4 tane lisan öğren “ kitabın özeti Budur.

ZİYARETÇİLERİN EN ÇOK KATILDIKLARI YORUMLAR

01.11.2019

Tahsin Paşamın kitabı kötü olması mümkün değil hiç düşünmeden alın okuyun okutun
01.11.2019

yazarın kitabını ilk defa aldım. Almaz olaydım. Tam ergenlerin okuyacağı bir kitap hiç beğenmedim. On sayfa zor okudum sanırım devam edemeyeceğim. Sosyal medyada karşımızda çıkan cümlelere dolu OLMAMIŞ
03.11.2019

İmamoğlunu göklere çıkarmak için son derece taraflı yazılmış bir kitap.. Gerek var mıydı? BENCE YOKTU...
16.11.2019

Soner yalçının bir çok fikrine katılmıyorum ama bu kadar okunan bir yazar olması sebebiyle fikir edinmek için okuyorum.
08.11.2019

Kalemine güvendiğim nadir yazarlardan, yeni kitaplarını bekliyoruz. Bu kitaba gelince oldukça kapsamlı ve doyurucu..